Jak przechowywać ciasto, aby długo utrzymywało świeżość?

Nie ma nic lepszego pod słońcem niż domowe wypieki. Pyszne ciasta czy ciasteczka pieczone na niedzielne popołudnie znikają ze stołu bardzo szybko. Czasem jednak zdarza się tak, zwłaszcza przed świętami, że trzeba napiec ciast na kilka dni do przodu. Jak je przechowywać, aby nie straciły świeżości i położone na stół smakowały wszystkim?

Czy lodówka to zawsze dobry pomysł?

Większość osób przechowuje ciasta po prostu w lodówce – bez żadnego przykrycia. Nie w każdym przypadku jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście, w lodówce powinny być przechowywane wszystkie wypieki z masą, zwłaszcza w ciepłe dni, ponieważ mają one tendencję do szybkiego psucia się. Kruche ciasta i ciasteczka jednak spokojnie poradzą sobie poza lodówką – temperatura pokojowa wyjdzie im nawet na dobre. W lodówce może być bowiem sporo wilgoci, którą kruche wypieki pochłoną i nie będą już wówczas takie pyszne.

Pojemniki do przechowywania ciast

Każda gospodyni, która uwielbia przygotowywać wypieki powinna mieć w swojej kuchni pojemniki na ciasto. W sklepach za akcesoriami kuchennymi jest ogromny wybór takich gadżetów. Doskonale sprawdzą się pojemniki plastikowe na ciasto. Warto je docenić z kilku względów:

– wykonane są z trwałego materiału,

– zachowują świeżość ciasta przez kilka dni,

– są stosunkowo tanie,

– chronią ciasto przed owadami,

– są pomocne w transporcie.

Pojemniki do przechowywania ciasta produkowane są w różnych rozmiarach – przydatne będą takie, które pomieszczą zarówno całą blachę wypieków, jak i mniejsze, w które można zapakować ciasto na prezent dla gości.

Related Posts