Warnik – cichy pomocnik przy wydawaniu gorących napoi

warnik do wodyJest wiele sytuacji, gdy restauracje, hotele czy też firmy cateringowe muszą podołać wydawaniu wielu gorących napoi w krótkim czasie. W hotelach ten problem pojawia się podczas wydawania śniadań lub słodkiego poczęstunku w przerwie konferencji lub szkolenia. Restauracje i firmy cateringowe mierzą się z nim podczas różnego rodzaju imprez. Niezastąpionym urządzeniem w takich sytuacjach jest warnik do wody.

Czym są warniki nastolne?

Warnik do wody to specjalistyczny sprzęt gastronomiczny, który pozwala na zagotowanie dużej ilości wody, jej przechowywanie oraz dystrybucję. Co ważne woda przechowywana jest przez cały czas w określonej temperaturze. Warniki nastolne pozwalają też przygotowywać gotowe napoje, takie jak kawa, herbata czy zioła, można w nich też warzyć wino i piwo.

Na co zwrócić uwagę, wybierając warnik?

Przed zakupem warnika do wody warto rozważyć kilka kwestii, tak by z różnorodnych modeli wybrać ten, który będzie najlepiej dopasowany do prowadzonej działalności:
1. Pojemność. Warniki występują w różnych pojemnościach, dostępne na rynku urządzenia mają od 6 do 30 litrów. Zaleca się jednak by pojemność nie była mniejsza niż 10 litrów. Wybierając mniejsze urządzenie należy zwrócić uwagę, czy posiada funkcję zaparzania.
2. Zakres temperatur. Dostępne na rynku urządzania mają różny zakres temperatur, w których mogą pracować. W najlepszych modelach potrafi on wynosić od 30 do 110 stopni Celsjusza. Warto wybierać modele, które mają możliwie największy zakres.
3. Moc. Im większa będzie moc urządzenia, tym szybciej otrzymamy płyn w oczekiwanej temperaturze. Dodatkowo należy pamiętać, że im większa pojemność warnika tym większa powinna być jego moc.

Related Posts