Kieliszki do restauracji – które wybrać?

Kieliszki to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia restauracji. Powinny być nie tylko stylowe, ale także dopasowane do rodzajów serwowanego alkoholu, by wydobywały z niego maksimum smaku i aromatu. W innych naczyniach należy serwować wino, w innych mocniejsze trunki. Obowiązkowe będą też kieliszki do martini czy kieliszki do wódki. Czym się kierować przy ich wyborze i gdzie je kupić?

Jakie kieliszki powinny znaleźć się w restauracji?

W każdym lokalu gastronomicznym, który ma w menu alkohol, powinien znaleźć się komplet kieliszków. Niezbędne będą klasyczne lampki na wino białe i czerwone oraz na szampana, a także szklanki na whiskey. Jeśli chodzi o kieliszki do martini warto zainwestować w te dedykowane temu rodzajowi alkoholu, ponieważ najlepiej wydobywają jego smak, a dodatkowo ładnie się prezentują. Obowiązkowe będą także niewielkie kieliszki do wódki, tradycyjnie używane do serwowania tego trunku. Niezależnie od rodzaju, cała zastawa powinna mieć dobrą jakość, być wyprodukowana w mocnego, odpornego na zarysowania szkła.

Gdzie kupić stylowe kieliszki do martini czy wódki?

Gdzie szukać kieliszków, które będą i mocne, i stylowe? Najlepiej przejrzeć ofertę różnych producentów. Warto wybierać kieliszki jednego producenta, by stylistycznie do siebie pasowały. Jeśli kieliszki do martini, wódki, szampana czy wina będą miały tę samą estetykę i zdobienia, całość zastawy będzie tworzyła spójną, elegancką całość, a dzięki temu restauracja z pewnością zyska w oczach klienta.

Related Posts