Nowoczesna kuchnia i automatyczne rozwiązania

Kuchnia to nie tylko osoby przygotowujące posiłki, ale również sprzęt gastronomiczny dostosowany do liczby osób, które będą obsługiwane. To pozwala na planowanie prac tak, aby cały czas żywność była świeża i pełnowartościowa.

Zaplanowanie układu i wyposażenia kuchni

W związku, z tym że w takich pomieszczeniach pracuje zespół ludzi, powinny być zapewnione ciągi komunikacyjne. Duży wpływ na to ma wyposażenie gastronomii, na które składają się:
• meble kuchenne,
• urządzenia stacjonarne,
• narzędzia ręczne.
Najlepiej takie powierzchnie podzielić na strefy i ustalić zasady ich działania i wyznaczenie przypisanego personelu. To również pozwoli na wskazanie osób odpowiedzialnych za sprzęt gastronomiczny znajdujący się w kuchni.

Wprowadzenie automatyzacji i kontroli mobilnej

Nowości w sprzęcie gastronomicznym to wdrażanie technologii mobilnej rational. Wszystkie opcje sterownia i kontroli procesami pieczenia lub gotowania w takim sprzęcie mogą być ustawiane za pomocą aplikacji. To dokonały pomysł na automatyzację i skrócenie czasu przyrządzalni posiłków. Zasady działania i korzyści, jakie można osiągnąć, prezentują poradniki marki rational – produkty dostępne w sklepie Technica. Takie podejście rozwiązuje wiele problemów i pozwala lepiej posługiwać się wyposażeniem gastronomicznym.

Nowe technologie to więcej możliwości oraz lepsza kuchnia. Mobilne sterowanie to duże ułatwienie dla szefa kuchni i personelu podczas gotowania różnych potraw.

Related Posts